مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد پایه آجر های نسوز امیران کانیهای معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی میباشند که نسوز هستند . یعنی مقاومت دمایی بالایی دارند .
مواد اولیه تولید آجر نسوز را مواد نسوز مینامند که به مواد معمولا سرامیکی و غیره فلزی گفته میشود که میتوانند در درجه حرارتهای بالا پایدار باشند مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتهای بالا و شرایط محیط عمل داشته باشند .

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

برای دریافت لیست قیمت انواع آجر نسوز ساخنتمانی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد اساسی بیشتر آجرهای نسوز ، فلزات ویژه و پوسته های فلزی مقاوم در برابر حرارت هستند. این ماده دارای مقاومت در برابر درجه حرارت بالا است. ماده اولیه تولید آجرهای نسوز را مواد نسوز می نامند که معمولاً سرامیکی و غیر فلزی است و در برابر دماهای بالا مقاومت می کند. این آجرها انواع مختلفی دارند که در زیر آورده شده است:

۱- آجر سیلیس

آجر ساخته شده از خاک سنگی

۲- آجر نسوز مخصوص

اجزای سازنده این نوع آجرها فلزات میانی هستند و کاربردهای ویژه ای در صنعت دارند

۳- آجرهای آلومینیوم

ماده این آجر اکسید آلومینیوم یا آلومینا است که دارای مقاومت در برابر حرارت مناسب تا ۱۷۵۰ درجه سانتیگراد و مقاومت در برابر قلیایی است که در پوشش داخلی کوره های ذوب فلزات و آهن و شیشه بزرگ استفاده می شود.

۴- آجرهای نسوز قلیایی

آجر قلیایی از اکسید منیزیم و دی اکسید سیلیسیم ساخته شده است. برای افزایش مقاومت این نوع آجر در برابر حرارت ، مقداری اکسید کروم و اکسید آهن به این مخلوط اضافه می شود. این نوع آجر بیشتر در پوشش داخلی کوره فولاد باز ، کوره دوار سیمانی ، قسمت بالای کوره ذوب شیشه و همچنین تهیه صنایع متالورژی غیر آهنی اعمال می شود.

 

سایر اطلاعات آجر نسوز
برای یک مشتری عام دانستن اطلاعات فنی بالا نیاز نمیباشد و مشتری در هنگام خرید به نکات زیر توجه میکند . که آیا این آجر ها تغییر رنگ ندارند ؟ آیا شوره نمیزنند و …. قدرت پایداری در درجه حرارتهای زیاد اگر چه یک عامل تعیین کننده برای گروه بندی یک ماده به عنوان یک دیر گداز می باشد ولی با این حال انتظار می رود که ماده نسوز در مقابل نیروهای مخرب دیگری که احیانا در شرایط عمل روبرو می شود نیز مقاوم باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما